Yangın Söndürme Cihazları Testleri ve Dolumu ile İlgili Bilgiler

10 yılı geçen yangın söndürme cihazlarımız ile ne yapmalıyız?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın TSE standartlarına göre yangın söndürme cihazlarının TS 862-EN-3 belgeli olmalıdır.

Belgesi olmayan TSE’siz yangın söndürme cihazlarının dolum yapılması standartlar gereği yapılamamaktadır.

Dolumu yapılacak yangın söndürme cihazları ise TS-11748 standartlarına göre yapılmalıdır.

Yangın Söndürme Cihazı Dolumu

Yangın söndürme cihazları basınçlı kaplar sınıfına girdiğinden dolayı TS ISO 11602 standartlarına göre basınç testlerinin yapılması gerekmektedir. Basınç testleri su ile yapılmaktadır. Cihazlar basınç testinden kullanılmaya uygun olan cihazlar 80 derecede fırınlanarak içlerinin kurutulması sağlanır.Kurutma işleminde 80 derece yetersiz kalmakta ve sıcaklık derecesi artırıldığında ise sacın deforme olmasına sebep olmaktadır.80 derecede yapılan kurutma işleminden sonra içinde rutubet kaldığından dolayı içine konulan yangın söndürme tozu katılaşmaktadır. Bu nedenle 10 yılı geçen yangın söndürme cihazlarının yenisi ile değiştirilmesi uygun olacaktır.

Yangın Söndürme Cihazları

Kuru Tozlu Yangın Söndürme Cihazları

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme cihazları A, B, C sınıfı yangın riski olan ortamlarda güvenliği sağlamak adına oldukça etkilidirler. A sınıfı yangınlar kağıt ve ahşap gibi katı maddelerin neden olduğu yangınları, B sınıfı yangınlar akaryakıt ve tiner gibi yanıcı ve parlayıcı sıvıların neden olduğu yangınları, C sınıfı yangınlar ise Metan propan ve LPG gibi yanıcı ve parlayıcı gaz yangınlarını kapsar. ABC Tozlu Yangın Söndürme Cihazları, özellikle parlayıcı gazları içeren Petro Kimya türü maddelerin (benzin, mazot, boya ve çeşitli yanıcı maddeler) yangınlarında kullanılır. ABC Tozlu Söndürücüler katı,sıvı ve gaz yangınlarında yüksek söndürme etkisine sahiptirler. Bu etkiyi sağlayan özellikleri;

 • Yangını boğma: ateş ile hava, yani oksijen, arasında teması kesmesi veya azaltması
 • Radyasyon yalıtımı: alev ile kaynak arasında toz bulutu meydana getirerek kaynağı alev tarafında yayılan sıcaklığa karşı yalıtması
 • Kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırma: reaktif parçaların birleşmesini engelleyerek reaksiyonun, yani yanmanın, devam etmesini engellemesi şeklinde sıralanabilir. Fakat içerdiği çok maksatlı kimyasal monoamonyum fosfat, bilgisayar ve elektronik cihazlar üzerinde aylarca kalacak artık madde bırakır ve temizlenmesi gerekir.

Sisav’ın 1 Kg Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazı, brüt ağırlığıyla birlikte 2,5 kgdır. Yangın sırasında 6 saniye boşaltma süresi ve 4-5 metre püskürtme mesafesi ile birlikte etkili ve güvenli bir kullanım sağlar. Çalışma basıncı 17 bardır.

Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Köpüklü Yangın Söndürme cihazları B sınıfı olarak genelleyebileceğimiz yanıcı ve kolay alev alabilen petrol ürünleri, yağ veya boya gibi sıvı madde kaynaklı yangınları söndürmekte etkilidir. Bu yangın söndürücüler ayrıca A sınıfı kapsamına giren tekstil ürünleri, kağıt, odun, kauçuk, plastik gibi katı maddelerden yangınları söndürme amaçlı da kullanılır. İçlerindeki maddenin iletkenlik özelliğinden dolayı E sınıfı olarak nitelendirilen elektrik yangınlarında kesinlikle kullanılmazlar. Yanan alanda hava ile teması kesmek için, köpük yanan yüzeyi kaplar. Bu sebeple, ortamda artık madde bırakır fakat, bu artıklar ortama zarar vermeden kolayca temizlenebilir.

Sisav’ın 6 Kg Köpüklü Yangın Söndürme Cihazı, brüt ağırlığıyla birlikte 10,5 kgdır ve içerisinde %6 suyla karışım oranında köpük konsantresi bulundurmaktadır. Yangın sırasında 8 saniye boşaltma süresi ve 4 metre püskürtme mesafesi ile birlikte etkili ve güvenli bir kullanım sağlar. Çalışma basıncı 17 bardır.

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Cihazları

Karbondioksit gazlı yangın söndürme cihazları, E tipi olarak bilinen elektrik yangınlarında ideal söndürücülerdir. Ayrıca, B ve C tipi olarak adlandırılan (parafin, petrokimya ürünleri, yağ, yanıcı gazlar) özellikle parlayan sıvı ve gaz yangınlarını söndürme amaçlı da kullanılırlar. CO2 yüksek etkiye sahip bir soğutucu maddedir. Tehlike anında ortamdaki O2 miktarını azaltarak kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu devam etmesini engeller ve yangını söndürür. Ancak tam söndürme yapmadığı için yangının yeniden alevlenme ihtimalinin dikate alınması gerekmektedir. Ayrıca, riskli bölgedeki O2 miktarını yüksek oranda düşürdüğü için insan bulunan ortamda kullanımının sakıncalı olabileceğini de unutmamak gerekir. Elektronik cihazlar da dahil olmak üzere ortamdaki nesnelerin üzerinde kalıntı bırakmaz. Bu sebeple, en çok tercih edilen yangın söndürücüleri arasında yer alır. Bu kadar çok tercih edilmelerinin bir diğer sebebi de bu söndürücülerin ozon tabakasına zarar vermemeleri ve tekrar tekrar doldurulabilir olmalarıdır.

 

Sisav’ın 4 Kg Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazı, brüt ağırlığıyla birlikte 12,74 kgdır. Yangın sırasında 12 saniye boşaltma süresi ve 4 metre püskürtme mesafesi ile birlikte etkili ve güvenli bir kullanım sağlar. Çalışma basıncı 150 bardır. Tüm karbondioksitli yangın söndürme cihazları tekrar doldurulup kullanılabilir özelliktedir.

Halokarbon Gazlı Yangın Söndürme Cihazları

Halokarbon Gazlı Yangın Söndürme Cihazları A, B, C sınıfı yangın riski olan ortamlarda güvenliği sağlamak adına uygundur. A sınıfı yangınlar kağıt ve ahşap gibi katı maddelerin neden olduğu yangınları, B sınıfı yangınlar akaryakıt ve tiner gibi yanıcı ve parlayıcı sıvıların neden olduğu yangınları, C sınıfı yangınlar ise Metan propan ve LPG gibi yanıcı ve parlayıcı gaz yangınlarını kapsar. Bunların yanı sıra, Halokarbon gazlı yangın söndürücüler özellikle bilgi işlem odaları, UPS, yüksek gerilim panoları, trafolar ve elektronik cihazların sık olduğu ortamlarda kullanılır. Elektrik iletkenliğinin olmaması ve arkasında atık bırakmaması halokarbon gazlı yangın söndürücülerin bu tarz ortamlar için tercih edilme oranını arttırır. Halojenlendirilmiş veya temiz gaz olarak da adlandırılan halokarbonlu söndürücü gazlar ozon tabakasına etkisi sıfıra yakın olan gazlardır. Kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırarak yangını kısa sürede söndürürler.

 

Sisav’ın 1 Kg Halokarbon Gazlı Yangın Söndürme Cihazı, brüt ağırlığıyla birlikte 15,65 kgdır. Yangın sırasında 16 saniye boşaltma süresi ve 5 metre püskürtme mesafesi ile birlikte etkili ve güvenli bir kullanım sağlar. Çalışma basıncı 150 bardır.

Sprink Başlıklı Tozlu ve Halokarbonlu Yangın Söndürme Cihazları

Sprink başlıklı Yangın Söndürme cihazları ABC sınıfı yangınlarda,yani katı sıvı gaz yangınlarında, etkili bir söndürme performansına sahiptir. Sprink başlıkların en önemli özelliği seçilen ürüne göre riskli durumlarda ortam belirli bir sıcaklığa ulaştığında, yangını algılayıp otomatik olarak müdahale etmesidir. Bunu sağlayana algılama elemanı 5 mm çaplı cam bir tüptür. Sprink başlıklı yangın söndürme cihazları:

 

 • Yukarı Bakan (upright)
 • Aşağı Bakan (pendent)
 • Yatay Duvar Tipi (horizontal sidewall)

 

olarak üçe ayrılırlar. 1/2″ ve 3/4″ çapında; pirinç, kromajlı ve beyaz renklerde imal edilirler. Sıcaklık değerleri 57, 68, 79, 93, 141 ve 182’dir.

 

Firmamız içeriğindeki söndürücü maddeye göre iki farklı Sprink Başlıklı Yangın Söndürme cihazı sunmaktadır. Bunlar kuru toz ve halokarbondur.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemlerinin Faydaları

Köpüklü Yangın Söndürücüler

Köpük; basınçlı su ile köpük konsatresi ve hava karışımından olarak elde edilen , su ve yağdan daha düşük yoğunlukta , yatay ve düşey yüzeylere yapışabilen , yanan sıvının üzerinde bir örtü meydana getirerek hava ile bağlantısını kesen , patlayabilen gazların dışarı çıkmasını önleyen , bu özelliklerini uzun süre devam ettiren bir kütledir.Kimyasal içeriklerine göre; sentetik veya protein bazli, alkole dayanıklı, film olusturucu köpük çesitleri bulunur. Köpüklü Söndürme Sistemlerinin, değişik alanlar için farklı sistemleri bulunmaktadır.

Köpüklü Yangın Söndürmenin Faydaları

 • Köpük içeriği sayesinde yangının büyümesi engellenmektedir
 • Yangının kısa sürede söndürülmesi sağlanmaktadır
 • Can ve mal kaybını en aza indirgemektedir
 • Daha hafiftir
 • Yapışkan özelliği sayesinde, hem dikey hem yatay alanlarda yapışabilme özelliğine sahiptir
 • Birçok alanlarda kullanılabilir
 • Hem kapalı hem açık ortamların yangınlarının söndürülmesinde etkisi ile tanınmaktadır

Köpüklü Yangın Sistemleri Kullanım Alanları

 • Elektrik kaçağı olan yangınların söndörülmesinde
 • Yakıt tanklarında ve depolarda
 • Uçak, helikopter ve jetlerin yangın ve depolarında
 • Tersanelerde ve hangarlarda
 • Petrol rafinelerinde
 • Kimyasal madde üretilen fabrikalar ve iş yerlerinde
 • Üretim alanlarında
 • Petro kimya sanayilerde
 • Ağır kimyasal madde üretilen alanlarda
 • Yakıt dolum ve depolama alanlarında
 • Polar solventler yangınlarında
 • Hidrokarbon yangınlarında

FM 200 Söndürme Sistemleri

FM200 söndürme sistemi Halon gazının yasaklanmasından sonra, alternatif gaz olarak piyasaya sürülmüş ve en çok kullanılan alternatif gaz olmuştur. FM200 söndürme sistemi günümüzde en yaygin kullanılan gazlı yangın söndürme sistemidir.

FM200 gazlı söndürme sistemi iletken degildir ve en önemli özelligi insan sagligina zarar vermemesidir. HFC 227ea olarakta tarif edilen gaz ateşi absorbe ederek yani yangini kendine doğru çekerek söndürür ve oda içerisindeki oksijeni soluk alıp verme derecesine kadar düşürür.

 • FM200 ülkemizde ve Avrupada ISO 14520-9 normlarına göre dizayn ve hesaplama yapılmaktadır.
 • HFC227ea ortamda bulunan cihaz ve evraklara zarar vermez. Basınçlandırılmamış olan gazın içerisine telefon ve elektronik cihazlar atılmış ve zarar görmemiş tam aksine gaz içerisinde çalışmaya devam etmiştir.
 • FM200 gazlı söndürme sistemi 25 bar ve 42 barda basınçlandırılmış şekilde çalışmaktadır.
FM200 Söndürme Sisteminin Genel Uygulama Alanları;

Bilgi işlem odaları ve merkezleri, arşivler, ana kumanda ve kontrol merkezleri, otomasyon merkezleri, elektronik malzeme depoları, sanat galerileri ve müzeler, kütüphaneler, laboratuar ve araştirma-geliştirme merkezleri, elektrik odaları, telefon santralleri, UPS ve akü odaları, tıbbi malzeme depolarıdır.

Yangın Söndürme Cihazı

2kg-kktozlu 6kg-kktozlu 9kg-kktozlu 12kg-kktozlu 50kg-kktozlu

Yangın Söndürme Cihazı

Sisav Yangın Söndürme Cihazı Kuru Kimyevi Tozlu Söndürücüler katı, sıvı ve gaz yangınlarında, Köpüklü Söndürücüler petrol yangınlarında etkilidir.

Kuru Kimyevi Tozlu

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme cihazları A, B, C sınıfı yangın riski olan ortamlarda güvenliği sağlamak adına oldukça etkilidirler. A sınıfı yangınlar kağıt ve ahşap gibi katı maddelerin neden olduğu yangınları, B sınıfı yangınlar akaryakıt ve tiner gibi yanıcı ve parlayıcı sıvıların neden olduğu yangınları, C sınıfı yangınlar ise Metan propan ve LPG gibi yanıcı ve parlayıcı gaz yangınlarını kapsar. ABC Tozlu Yangın Söndürme Cihazları, özellikle parlayıcı gazları içeren Petro Kimya türü maddelerin (benzin, mazot, boya ve çeşitli yanıcı maddeler) yangınlarında kullanılır. ABC Tozlu Söndürücüler katı,sıvı ve gaz yangınlarında yüksek söndürme etkisine sahiptirler. Bu etkiyi sağlayan özellikleri;

 • Yangını boğma: ateş ile hava, yani oksijen, arasında teması kesmesi veya azaltması
 • Radyasyon yalıtımı: alev ile kaynak arasında toz bulutu meydana getirerek kaynağı alev tarafında yayılan sıcaklığa karşı yalıtması
 • Kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırma: reaktif parçaların birleşmesini engelleyerek reaksiyonun, yani yanmanın, devam etmesini engellemesi şeklinde sıralanabilir. Fakat içerdiği çok maksatlı kimyasal monoamonyum fosfat, bilgisayar ve elektronik cihazlar üzerinde aylarca kalacak artık madde bırakır ve temizlenmesi gerekir.

Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Köpüklü Yangın Söndürme cihazları B sınıfı olarak genelleyebileceğimiz yanıcı ve kolay alev alabilen petrol ürünleri, yağ veya boya gibi sıvı madde kaynaklı yangınları söndürmekte etkilidir. Bu yangın söndürücüler ayrıca A sınıfı kapsamına giren tekstil ürünleri, kağıt, odun, kauçuk, plastik gibi katı maddelerden yangınları söndürme amaçlı da kullanılır. İçlerindeki maddenin iletkenlik özelliğinden dolayı E sınıfı olarak nitelendirilen elektrik yangınlarında kesinlikle kullanılmazlar. Yanan alanda hava ile teması kesmek için, köpük yanan yüzeyi kaplar. Bu sebeple, ortamda artık madde bırakır fakat, bu artıklar ortama zarar vermeden kolayca temizlenebilir.

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Cihazı

Karbondioksit gazlı yangın söndürme cihazları, E tipi olarak bilinen elektrik yangınlarında ideal söndürücülerdir. Ayrıca, B ve C tipi olarak adlandırılan (parafin, petrokimya ürünleri, yağ, yanıcı gazlar) özellikle parlayan sıvı ve gaz yangınlarını söndürme amaçlı da kullanılırlar. CO2 yüksek etkiye sahip bir soğutucu maddedir. Tehlike anında ortamdaki O2 miktarını azaltarak kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu devam etmesini engeller ve yangını söndürür. Ancak tam söndürme yapmadığı için yangının yeniden alevlenme ihtimalinin dikate alınması gerekmektedir. Ayrıca, riskli bölgedeki O2 miktarını yüksek oranda düşürdüğü için insan bulunan ortamda kullanımının sakıncalı olabileceğini de unutmamak gerekir. Elektronik cihazlar da dahil olmak üzere ortamdaki nesnelerin üzerinde kalıntı bırakmaz. Bu sebeple, en çok tercih edilen yangın söndürücüleri arasında yer alır. Bu kadar çok tercih edilmelerinin bir diğer sebebi de bu söndürücülerin ozon tabakasına zarar vermemeleri ve tekrar tekrar doldurulabilir olmalarıdır.

 

KALDIRMA ARAÇLARIYLA YAPILAN İŞLEMLERDE SAĞLIK VE GÜVENLİK İŞARETLERİ İLE İLGİLİ ASGARİ GEREKLİLİKLER

 1. Kaldırma makinalarında yüklerin kaldırılmaları, indirilmeleri veya taşınmaları, yetiştirilmiş işaretçiler tarafından verilecek el ve kol işaretlerine göre yapılır.
 2. Bir kaldırma makinasında birden çok çalışanın görevli bulunduğu hallerde, kaldırma makinası operatörü, işaretçi veya diğer görevlilerden yalnız birinden işaret alacak ve işaretçi, operatör tarafından kolayca görülebilecek yerlerde duracaktır. Operatör, her kim tarafından verilirse verilsin, her dur işaretini daima yerine getirecektir.
 3. Kaldırma araçlarının veya kaldırılan yükün hareketi esnasında çalışanları uyarmak için operatör, sesi açıkça işitilebilen zil, ışıklı işaret ve benzerleriyle işaret verir ve bunlar hareket halinde devamlı olarak çalışır.
 4. Araçlarda onarım yapılıyorsa, araçların üzerine ve uygun yerlere, onarım yapıldığına dair uyarma levhaları konulur.
 5. Kaldırma Araçlarının kaldıracakları en ağır yükler, kabinlerin içinde veya dışında bilgilendirme işareti olarak belirtilir ve kaldırılabilecek en ağır yükten fazlası kaldırıldığında, durumu bildiren sesli ve ışıklı otomatik bir uyarma tertibatı bulundurulur.
 6. Kaldırma araçlarında kullanılan zil sesleri, ışıklı işaretler işyerindeki diğer sinyal seslerinden ve ışıklı işaretlerden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli, kolayca fark edilebilen olmalı ve aynı işyerinde çalışan tüm kaldırma araçları için aynı olmalıdır.
 7. Ağır parçaların ekip halinde kaldırıldığı veya taşındığı hallerde, önceden belirtilen kodlanmış hareket ve işaretler kullanılır.

EL İŞARETLERİ İÇİN ASGARİ GEREKLER

 1. Özellikler

El işaretleri kesin, yalın, yapılması ve anlaşılması kolay olacak ve benzer işaretlerden belirgin bir şekilde farklı olacaktır.

Aynı anda iki kol birden kullanılıyorsa, bunlar simetrik olarak hareket ettirilecek ve bir harekette sadece bir işaret verilecektir.

Yukarıdaki şartlara uymak, aynı anlamı vermek ve anlaşılabilir olmak kaydıyla 3 üncü bölümde gösterilen işaretlerden biraz farklı veya daha detaylı işaretler kullanılabilir.

 1. Özel kullanım kuralları

2.1. İşaretçi: El–kol hareketleri ile İşaretleri veren kişi,

Operatör: İşaretçinin talimatları ile hareket eden kişi

İşaretçi, operatöre manevra talimatlarını vermek için el–kol hareketleri kullanacaktır.

2.2. İşaretçi, kendisi tehlikeye düşmeyecek şekilde, bulunduğu yerden bütün manevraları görsel olarak izleyebilmelidir.

2.3. İşaretçinin esas görevi; manevraları yönlendirmek ve manevra alanındaki çalışanların güvenliğini sağlamaktır.

2.4. Yukarıda, 2.2’deki şart yerine getirilemiyorsa ek olarak bir veya daha fazla işaretçi konuşlandırılacaktır.

2.5. Operatör, almış olduğu emirleri güvenlik içerisinde yerine getiremeyeceği durumlarda yürütmekte olduğu manevrayı durdurarak yeni talimat isteyecektir.

2.6. Yardımcı unsurlar:

– Operatör, işaretçiyi kolaylıkla fark edebilmelidir.

– İşaretçi, ceket, baret, kolluk veya kol bandı gibi ayırt edici eşyalardan bir veya daha fazlasını giyecek ya da uygun bir işaret aracı taşıyacaktır.

– Ayırt edici eşyalar; parlak renkli, tercihen hepsi aynı renkte ve sadece işaretçilere özel olacaktır.

 1. Kodlanmış işaretler.

Genel hususlar

Aşağıda verilen kodlanmış işaretler, belirli sektörlerde aynı manevralar için kullanılacaktır.

 1. Genel İşaretler
Anlamı Tarifi Şekil
BAŞLATHazır ol

Başlama komutu

Avuç içleri öne bakacak şekilde her iki kol yere paralel
DURKesinti / ara

Hareketi durdur

Avuç içi öne bakacak şekilde sağ kol yukarı kalkık
TAMAMİşlemin sonu Her iki kol göğüs hizasında eller kenetli
 1. Dikey hareketler
 Anlamı Tarifi Şekil
KALDIR Sağ kol avuç içi öne bakacak şekilde yukarı kalkıkken yavaşça daire çizer
İNDİR Sağ kol avuç içi içeri bakacak şekilde yere doğru indirilmişken yavaşça daire çizer
DÜŞEY MESAFE Mesafe her iki elin arasındaki boşlukla ifade edilir
 1. Yatay Hareketler
Anlamı Tarifi Şekil
İLERİ Her iki kol avuç içleri yukarı bakacak şekilde bel hizasında bükülüyken kollar dirsekten kırılarak yukarı hareket eder
GERİ Her iki kol avuç içleri aşağı bakacak şekilde göğüs önünde bükülüyken kollar dirsekten kırılarak yavaşça gövdeden uzaklaşır
SAĞİşaretçinin sağı* Sağ kol avuç içi yere bakacak şekilde yere paralel sağa uzatılmışken sağa doğru yavaşça küçük hareketler
SOLİşaretçinin solu* Sol kol avuç içi yere bakacak şekilde yere paralel sola uzatılmışken sola doğru yavaşça küçük hareketler
YATAY MESAFE Eller arasındaki boşluk mesafeyi ifade eder

D. Tehlike

Anlamı Tarifi Şekil
KESAcil dur. Avuç içleri öne bakacak şekilde her iki kol yukarı kalkık
HIZLI Bütün hareketler daha hızlı
YAVAŞ Bütün hareketler daha yavaş

SÖZLÜ İLETİŞİM İÇİN ASGARİ KURALLAR

 1. Temel Nitelikler

1.1. Bir veya birden fazla kişiler arasında yapılan sözlü iletişimde; belirli bir formda veya kodlanmış haldeki kısa metinler, cümleler, kelime veya kelime grupları kullanılacaktır.

1.2. Sözlü mesajlar mümkün olduğunca kısa, yalın ve açık olmalıdır. Konuşanın konuşma becerisi ve dinleyenin duyma yeteneği güvenilir bir sözlü iletişime uygun olacaktır.

1.3. Sözlü iletişim doğrudan insan sesi veya uygun bir vasıtayla yayınlanan insan sesi ya da yapay insan sesi ile olacaktır.

 1. Özel kullanım kuralları

2.1. Sözlü iletişimde yer alan kişiler, sağlık ve güvenlik açısından istenilen davranışı yapabilmeleri için sözlü mesajı doğru telaffuz edebilecek ve anlayabilecek seviyede kullanılan dili  bileceklerdir.

2.2. Sözlü iletişim, el–kol hareketleri yerine ya da onlarla birlikte kullanıldığında aşağıda verilen komutlar kullanılacaktır.

– başlat: bir işlem veya hareketi başlatmak için

– dur: bir hareketi durdurmak veya sona erdirmek için

– tamam: bir işlemi sona erdirmek için

– yukarı: bir yükü yukarı kaldırmak için

– aşağı: bir yükü aşağı indirmek için

– ileri – geri – sağ – sol: (Bu komutlar uygun el hareketleri ile eşgüdümlü olacak şekilde kullanılacaktır.)

– kes: acil olarak durdurmak için

– çabuk: güvenlik nedeniyle bir hareketi hızlandırmak için

SESLİ SİNYALLER İÇİN ASGARİ KURALLAR

 1. Temel Nitelikler

1.1. Sesli sinyaller;

(a) ortam gürültüsünden hayli yüksek, ancak aşırı derecede yüksek ve zarar verici olmayacak şekilde duyulabilir bir ses düzeyinde olacak ve

(b) teknik özellikleri itibariyle kolaylıkla tanınabilir, diğer sesli sinyaller ile ortamdaki seslerden açıkça ayırt edilebilir olacaktır.

1.2. Eğer bir aygıt sabit ve değişken frekansta sesli sinyal yayıyorsa; aygıtın yaydığı değişken frekanslı sinyal, sabit frekanslı sinyale göre daha tehlikeli bir durumu veya  daha acil olarak yapılması istenen/emredilen müdahale ya da eylemi ifade eder.

 1. Kodlama

Tahliye işaretleri sürekli olacaktır.

IŞIKLI İŞARETLER İÇİN ASGARİ KURALLAR

 1. Temel Nitelikler

1.1. Işıklı işaretlerin, kullanım amacına ve şartlarına uygun olarak, bulunduğu ortama göre iyi görünür ve seçilir olması, aşırı ışık nedeniyle parlamaması veya yetersiz ışık nedeniyle görünürlüğünün azalmaması sağlanır.

1.2. Işıklı işaretlerin sinyal gönderen ışıklı alanı, tek renk ya da belirli bir zemin üzerinde piktogramdan oluşur.

1.3. Kullanılacak tek renk ek-1, bölüm 4’te yer alan renk tablosuna uygun seçilir.

1.4. İşaret bir piktogram içeriyorsa, bu piktogram ek-2’de belirtilen ilgili kuralların hepsine uygun olması sağlanır.

 1. Özel kullanım kuralları

2.1. Bir aygıt hem sürekli hem de aralıklı işaretler gönderiyorsa, aralıklı gönderilen işaret sürekli işaretin belirttiğinden daha fazla tehlikeli bir durumu ya da daha acil olarak yapılması istenen/emredilen müdahale ya da eylemi ifade eder. Aralıklı gönderilen ışıklı işaret için, ışığın yanık kalma süresi ve yanıp sönme sıklığı,

– mesajın tam olarak anlaşılmasını sağlar

– diğer ışıklı işaretlerle veya sürekli yanan ışıklı işaretlerle karışmaz.

2.2. Yanıp sönen ışıklı işaret, sesli sinyal yerine ya da sesli sinyalle birlikte kullanılıyorsa, aynı kodlama kullanılacaktır.

2.3. Ciddi bir tehlikeyi bildiren yanıp sönen ışıklı işaretler, özel olarak gözlem altında tutulacak ve yedek bir lamba bulundurulacaktır.