Canlı Dedektörü, Dinleme Cihazı

Ürün kodu: AK-151

Vazgeçilemez teknik özellikler:

  1. Ana ünite:

1.1       Cihazın ön panelindeki tüm kontrol düğmeleri su geçirmez membran tipli olmalıdır.

1.2       Cihaz kullanıma başlandığında otomatik olarak self testini yaparak batarya durumu, sensör bağlantıları gibi parametreleri kontrol etmelidir. Arıza durumunda kullanıcı ikaz edilmelidir.

1.3       Cihaz 4 adet sensörün tamamı veya bir kısmı ile aynı anda veya kanallara ayrılmış şekilde dinleme yapabilmelidir

1.4       İki adet bar grafik gösterge ile aynı anda iki ayrı sensörden alınan sinyal seviyeleri görüntülenebilmelidir. Cihaz sensör üzerindeki numaraları algılayarak bu iki kanalın yanında kanal numaralarını göstermelidir

1.5       Sensörlerin tamamından gelen karma ses, her bir sensörden ayrı ayrı gelen sesler veya iki ayrı sensörden gelen toplam ses seçimli olarak grafik göstergede görülebilmeli ve dinlenebilmelidir.

1.6       Dinleme dış seslerden yalıtılmış bir kulaklık ile yapılmalıdır. İki kişinin aynı anda dinleme yapabilmesi için sisteme iki adet kulaklık aynı anda bağlanabilmelidir.

1.7       Sinyal seviyesi iki kanal halinde grafik göstergede ayrı ayrı görüntülenir iken dinleme her bir kanal için ayrı ayrı veya karma şekilde yapılabilmelidir (mono veya stereo). Bu seçim bir buton vasıtası ile yapılmalıdır. Dinlenen kanal indikatör lambası ile belirtilmelidir.

1.8       Sistem sensörlerden gelen sinyal seviyesini 1.000.000 kez büyütebilmeli ve kazancı ayarlanabilir olmalıdır. Kazanç bir bar grafik gösterge üzerinde sürekli olarak görüntülenmelidir.

1.9       Dinleme sırasında ortam şartlarından dolayı oluşan parazitler gerektiğinde bir butona basılarak devreye alınabilen üç ayrı filtre sistemi ile ortadan kaldırılabilmelidir.

Bunlar:

  • 100 Hz civarındaki düşük frekanslar
  • 50 – 60 Hz’lik şehir şebeke elektriğinden meydana gelen parazitler
  • 600 Hz civarındaki “hiss” sesi

1.10     Dahili bir interkom sistemi sayesinde kazazede ile karşılıklı konuşma sağlanabilmelidir. Bu işlem için ana ünite üzerinde bas konuş butonu ve mikrofon bulunmalıdır. Ses seviyesi ayarlanabilmelidir.

 

1.11     Konuşma sensörü su geçirmez yapıda olmalıdır. Dahili mikrofonu ve hoparlörü

bulunmalıdır. Sistem ile birlikte verilmelidir.

1.12     Konuşma sensörü sisteme bağlandığında tüm sensör bağlantılarının sökülmesine gerek olmamalıdır. Cihaz konuşma sensörünün bağlı olduğunu otomatik olarak algılayarak sismik sensörleri devre dışı bırakmalıdır.

1.13     Tüm sensörler birbirlerine seri olarak bağlanabilecek yapıda olup sensörler ile ilgili cihaz üzerine tek bir kablo bağlantısı yapılmalıdır.

1.14     Gerektiğinde uzaktan kumanda veya printer bağlantısı için cihaz üzerinde vidalı kapak ile korunan bir bağlantı konnektörü olmalıdır.

1.15     Sensör, kulaklık ve diğer kablo bağlantıları kullanımı engellemeyecek şekilde cihazın yan tarafından yapılmalıdır.

1.16     Cihaz üzerindeki ON/OFF butonu ile cihaz kapatıldıktan sonra, panel üzerindeki

herhangi bir butona basmak sureti ile tekrar açılabilmelidir. Ancak cihaz uzun süre kullanılmayacak ise batarya ömrünü uzatmak amacı ile cihazın enerjisi ikinci bir şalter ile kesilebilmelidir.

1.17     Sistem -30 ile +60°C sıcaklıkları arasındaki ortamlarda çalışabilmelidir. Stoklama ve taşıma sırasında -40 ile +70°C arasındaki sıcaklıklardan etkilenmemelidir.

1.18     Dinleme cihazı ana ünitesi küçük ve kompakt yapılı olmalıdır. Ağırlığı batarya ile birlikte 1.600 gr’dan fazla olmamalıdır. Askı kayışı ve muhafaza kılıfı ile rahatlıkla boyuna asılarak kullanılabilmelidir. Boyutları 20 cm x 10 cm x 15 cm’den fazla olmamalıdır.

  1. Batarya :

2.1       Cihazda piyasada bulunabilen alkali tipte en fazla 6 adet pil ile çalışmalıdır.

İstendiğinde otomobil veya kamyon aküsünden, harici bataryadan veya ofis içi eğitimlerde kullanmak için güç kaynağından enerjisini alacak bir girişi olmalıdır.

2.2       Dahili batarya bloğu ile cihaz sürekli olarak en az 24 saat aralıksız çalışabilmelidir. Cihaz üzerinde düşük batarya ikaz indikatörü bulunmalıdır.

2.3       Batarya bloğu iki adet klips vasıtası ile cihazdan kolaylıkla ayrılabilmelidir.

2.4       Cihaz 2 sene boyunca hiç kullanılmaması durumunda doluluğa % 90’nın altına düşmemelidir.

  1. Sensörler ve aksesuarlar:

3.1       Sensörler 1 Hz. – 3000 Hz. frekansındaki sismik ve akustik seslere duyarlı olmalıdır.

3.2       Sensörler çok yönlü olarak algılama yapabilmelidir. Sensörün yerleştirilme yönü kesinlikle hassasiyetini etkilememelidir.

3.3       Sensörler düşme ve çarpmaya en az 1000 g seviyesinde dayanıklı olmalıdır.

3.4       Sensörler birbirlerine seri olarak veya bir ara bölücü ile iki ayrı guruba bölünerek bağlanabilmelidir. Ara bölücü sayesinde daha uzak mesafelere ulaşılabilmelidir.

3.5       Sensörlerin değişik zeminlere kolaylıkla yerleştirilebilmesi için sistemin içeriğinde ankraj çivisi ve mıknatıs taban bulunmalıdır. Sensörlerin bu aksesuarlara uyan bağlantıları olmalıdır.

3.6       Sistem ile birlikte toplam 7 adet 10 ar metre uzunluğunda bağlantı kablosu

verilmelidir. Kablolar plastik makara karkası üzerine sarılarak muhafaza edilmelidir.

3.7       Kabloların uçlarında dişi ve erkek çoklu bağlantı konnektörü olmalıdır. Konnektörler vidalı olarak bağlandıkları yeri emniyete almalıdırlar.

3.9       Sistem ile birlikte aynı anda iki kişinin dinleme yapabilmesi için iki adet dış seslere yalıtılmış akustik kulaklık verilecektir.

  1. Taşıma çantası:

Sistemin tamamı gerekli aksesuarları ile birlikte yüksek dayanımlı plastikten yapılmış

hava geçirmez ve içi tarafı cihazlara göre destek profilli bir taşıma çantası içerisinde olmalıdır. Çanta ile birlikte ağırlığı 22 kg’dan fazla olmamalıdır ve kolaylıkla tek elle taşınabilmelidir.